Státní i nestátní komedie s nostalgickými prvky

28. listopadu 2010 v 19:50 | Dubious cat |  Nadreálná osobnost kočičího čumáku
Maturita.. Ach to už je dávno! Tedy vlastně, ani ne rok, ale ve vesmírném čase je to prakticky jedno. Možná si říkáte, že se Dubious cat úplně zbláznila, když na konci listopadu řeší cosi, co se jí už netýká, ale ne- nezbláznila jsem se. Jen jsem si vzpomněla na jedno nervyberoucí období, které začínalo právě touto dobou...
Že bych vám chtěla vykládat, jak jsem se již začínala učit? Ale prosím vás! Tomu by nevěřil opravdu nikdo!
Na mé mysli se objevila vzpomínka na historicky první( a patrně i poslední) školní Vánoční akademii!
Nerada se k tomu přiznávám, ale stává se mi v různých společenstvech, že jsem vždycky tou, která vše oddře. Nebylo tomu jinak i s Vánoční akademií. " Studenti, vymyslete si něco, co na akademii předvedete!" říkali učitelé nadšeně. Když odešli, ve třídě se rozléhalo " Kačko, vymysli něco!"

A tak jsem něco vymyslela. Nebudu vás zatěžovat humorně smutnou historkou o nácviku akademie, tu si ostatně můžete přečíst v mé maturitní slohovce ( ha ha ha ,já vím,že jsem vtipná). Snad jen ve zkratce- Mí drazí spolužáci si vše uměli dobře zařídit. Slíbila jsem, že něco vymyslím pod podmínkou, že to bude vše, co pro to udělám. A jak to dopadlo? Napsala jsem scénář, hledala "herce", stala se režisérkou, kostymérkou a nakonec i představitelkou hlavní role. ( Všichni chtěli hrát, ale jen pod podmínkou, že nebudou mluvit) Já, dívka absolutně netalentovaná. Naštěstí mne v tom jedna z mých nejlepších kamarádek nenechala a vzala roli hlavní č.2. ( a potom jsme se vyměnily, jelikož se na tu první hodila víc) Takže se nakonec všechny role obsadily a my mohli zkoušet.
Ze zkoušek uvedu dva "vtipné" momenty: student č.1, jak si později budete moci přečíst, v jedné scéně padá na zem. Když jsme scénu zkoušeli poprvé, mí spolužáci po mém pádu málem zavolali záchranku! Nečetli totiž scénář až do konce,(blbci) Později je mé pády začaly opravdu bavit, takže pořád něco kazili. Na mých bocích se občas objevila modrofialová místa, což mi připomíná, že bych mohla budoucím hercům dát malou užitečnou radu- než začnete padat, vyndejte si z kapes klíče!
Moment č.2 : spolužačka, představující Julii, projevila schopnost prezentace Shakespearova díla ve stylu umučení sv. Šebestiána z dobře známého Slunce sena. No to byste museli slyšet!( Romeo, Romeo..)Nakonec se z minihry, jenž sice měla být vtipná, stalo neskutečné absurdní drama.

Ani na prknech co znamenají svět, neproběhlo nic tak, jak mělo. Moje kamarádka neuměla text, nepřišly dívky, které měly držet titulky( je tam totiž část v ruském jazyce) a někteří herci se na svou premiéru příliš radostně netvářili. Za dívky jsem rychle našla náhradu v podobě dvou druháků a doufala, že už bude vše probíhat, tak jak má. Pletla jsem se. Nejdříve přišel chlapec s titulky do úplně jiné scény,čímž osazenstvo docela rozhodil, a později, když už měl přijít- nepřišel. Objevil se až na konci textu, čímž diváky dostal do kolen.
když konečně přišla chvíle mého pádu, připadala jsem si lehká a šťastná.Je konec! ale zase chyba. Najednou mne totiž někdo chytil za ruce a začal mne táhnout přes celé pódium. Zmatená jako veverka jsem se začala lehce bránit, ale pak na mne začal ten někdo, tedy můj spolužák,pokřikovat, že toho mám nechat. Ti mršáci spolužáci se na mě totiž normálně sprostě domluvili!!:)
A teď už k samotné,veleúspěšné minihře, jenž stála hlavu mého vlastnoručně ušitého králíka. (Až zjistím, kdo ji urval, pošlu na něj ohnivého psa!)

Comedia de'larte u maturity

scéna: 2 židle pro maturanty, stůl pro porotu

moderátor: Comedia de'larte je druh dramatu, který vznikl v období Baroka v Itálii. Autor pouze nastínil děj a zbytek už záležel na hercích. Stejně tak tomu je i u maturity. Někdy je to komedie, někdy tragedie a někdy obojí...(odchází stranou)

(2 studenti sedí na židlích, jeden je velmi nervozní, druhý absolutně klidný)

student 1: Že já jsem nešel raději na učňák, mohl jsem si teď někde vesele vařit a nemít takový starosti, učil jsem se celý svaťák, ale už nic nevim!
Student 2: jo včera to bylo fajn, dal jsem si 4 piva a pak jsme šli do Kartouzy...
student 1: co bylo dřív? Renesance nebo romantismus?
Student 2: byli tam skoro všichni třeťáci, fakt hustý to bylo..
student 1: učil jsem se to ještě v noci, ale jednu otázku jsem nestihl, určitě si jí vytáhnu..
student 2: hráli dokonce tu skvělou písničku od Michaela Jacksona...

moderátor: Ale co to je pánové, tohle vypadá spíše jako absurdní drama!
Student 1: to psal Havel, ne??
moderátor: no to máš sice pravdu, ale takhle to nemá být! Tak tedy znovu. Comedia de'larte u maturity''
student 2: a všichni byli děsně ožralý...

porotce 1: (zavolá jméno) Jste na řadě!
Student 2: no vždyť už jdu, to je pohybu po ránu! ( student 1 se pocelou dobu klepe a nervozně si hraje s plyšákem)
(student si vylosuje otázku, podá číslo porotci)
protoce 1 : Romantismus ve světové literatuře
student 2: a Ježíš!
Porotce 2: Ježíše do toho netahejte a raději nám něco řekněte o romantismu!
Student 2: Jo, tak to bylo někdy v 18. století,..(chvíle ticha)
porotce 3: No výborně! A co takhle kdyby jste nám řekl něco o autorech, trochu nám ten romantismus charakterizujte!
Student 2: no autoři... to byli romantici
porotce 4: Co tím myslíte?
Student 2: No jako že pořád snili a byli děsně zamilovaní do přírody..
porotce 5:(šeptem) ale no tak (jméno) trochu se vyjadřuj, jsi u maturity!
Porotce 1: A dokázal by jsi nám říct, kdo například patřil mezi autory?
Student 2: no.. třeba ten.... Hugo! (tak jak se to píše)
porotce 5: Igo,
student 2: no ten. Ten napsal chrám matky boží v Paříži..
porotce 4: a víte o čem to je?
Student 2: no jasný, tam byla ta... Esmeralda( na scénu příjde Esmeralda) a taky ten šerednej.. Quasimodo (quasimodo přikulhá)
porotce 4: no to je sice pravda, ale co děj?
Student 2: no ona ta Esmeralda byla cikánka, pořád tancovala před chrámem( Esmeralda poskakuje po jevišti) a no a ten, Quasimodo, jí chtěl uníst, protože se do ní zamiloval ten kostelník Frollo (Qasimodo celý shrbený poskakuje za Esmeraldou a snaží se jí chytit) no ale pak tam přišel ten playboy... Phoebus (phoebus příjde na scénu , předvádí své svaly) zachránil Esmeraldu a....(chvíle ticha) no a pak všichni umřeli..(herci padnou k zemi).. teda až na toho Phoebuse, ten to jen předstíral (Phoebus se zvedne)
Porotce 2 : No tak Hugo a Chrám matky boží vám očividně moc neříká.. co třeba Puškin?
Student 2 : to je chlast ne?
Porotce 2: ne, to je Alexandr Sergejevič
Student 2: jooooo, Evžen Oněgin!!
(herci mezitím odejdou z jeviště)
Porotce 3: No výborně, doufám, že teď už se konečně něco dozvíme!
Student 2: No ono to bylo složitý... Tam byl ten Evžen (příjde Evžen) a měl kamaráda Lenského (přijde Lenskij) a byl to takovej milostnej čtyřúhelník... Lenský měl rád Olgu (příjde Olga, spáruje se s Lenským) a její sestra Tatiana tajně milovala Evžena ( Tatiana stydlivě příjde).. jenže von jí nechtěl , mu dokonce psala I dopis... (tatiana vytáhne list papíru)
Tatiana:(rusky,)Já píši vám - co mohu více?
Co ještě mohu dodati?
Teď vím, že máte právo sice
mne pohrdáním trestati,
leč ještě věřím, nešťastnice,
že mne váš milosrdný soud
nemůže přece zavrhnout.
Já nejdřív mlčeti jsem chtěla;
a věřte: nebyl byste znal
nikdy můj ostýchavý žal,
kdybych jen stín naděje měla,
že třeba jednou za týden
vás u nás na vsi uzřím jen,
abych vám slůvko mohla říci
a v duchu vaší tvář a hlas,
než znovu navštívíte nás,
dnem nocí abych mohla stříci...

student 2: on raději flirtoval s Olgou (Evžen se spáruje s Olgou) a to Lenskýho naštvalo, tak ho vyzval na souboj ( Lenský je otrhne od sebe Evžen s Lenským se připravují na přestřelku, O. s Táňou padnou na kolena a brečí) a no a Evžen vyhraje (výstřel, Lenskyj padá k zemi, všichni se seběhnou k mrtvému) no a pak Evžen odjede někam na Sibiř, a pak se vrátí a zamiluje se do Tatiany.(mrtvola s Olgou odejde, Tatiana stojí a Evžen jí klečí u nohou) jenže ona ho odmítne
Tatiana: Sorry, sem vdaná!!(Evžen zoufale padne na zem, tatiana odejde)

Porotce 1: No tak vidíte, že přeci jen něco víte...
(porotci se radí)
porotce 2:Tak za 4! poděkujte Puškinovi!!
student 2: dík! (porotci se zatváří zle)
(student odchází, porotce jde pro studenta 1)
porotce 1:Teď vy!
(student 1 se celý klepe a pomalu se svěšenou hlavou si vytahuje otázku)
porotce 1: Humanismus a Renesance!
Student 1: R-r-renesance byl umělecký směr asi od 14. do 17 .století...umělci se vraceli k antice, kladli důraz na jedince, rozum,rozvíjeli se vědy...vznikla v itálii, mezi autory patří Dante Alighieri, Petrarca, Bocaccio.. Humanismus projevil větší zájem o člověka, patří tam Francois Villon, William Shakespeare..(všechno velmi rozklepaně)
Porotce 3: dobře, tady v seznamu přečtené literatury máte uvedeno, že jste četl Romea a Julii , popište nám prosím děj..
Student1: R-rromeo a Julie je drama od Shakespeara, které vypráví o osudu potomků rodů Kapuletů a Montéků . Ty dva rody se navzájem nesnáší a lásku Romea s Juliíí neschvalují, takže se schází tajně.. a..a. (Na scéně Julie z "balkonu" vyhlíží Romea.. Romeo přichází)
(student je úplně mimo)
Julie: Romeo, Romeo! Proč jen jsi ááááááááá( student kolabuje, Julie spadne na Romea, všichni leží na zemi.)
porotce 5:(vstane, překročí studenta a jde blíže k publiku) Další! Teď jste na řadě vy-(ukáže na někoho z publika)


P.S: Nutno podotknout, že jsem se svým scénářem nebyla tak daleko od pravdy- někteří maturanti se patrně inspirovali a nápadně se podobali studentovi č. 2 :D
Videoukázka existuje, ale neřeknu kde:)


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Atyiya Atyiya | Web | 28. listopadu 2010 v 20:18 | Reagovat

Tak to opravdu nemá chybu :D
Takhle to vypadá na zajímavou komedii, ale když si představím to provedení (sama mám s divadlem zkušenosti), tak se kloním spíše k tragédii...
Raději nechci vidět sama sebe u maturity.

2 agrrr agrrr | Web | 28. listopadu 2010 v 20:21 | Reagovat

Mě to přijde velice zábavné a super. Ale to se mi to vypravuje, když to jen čtu :-) Vyžaduji video ukázku! Pokud videoukázka nebude předložena v daném termínu, já a všechny streptokočky zaútočíme na Samohanův vesmír, uneseme Arciďábla a dodáme jednu Hanu Montánu, Britney,Biebera a další jejichž jména neznám, znát  nechci, ale jsem schopna je unést a dodat do modrého vesmíru.

3 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | Web | 28. listopadu 2010 v 20:32 | Reagovat

[2]: Sakra! Tak to se asi budu muset vzdát a poslat ti mail :)

4 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 28. listopadu 2010 v 20:50 | Reagovat

Skvělé! Tak tohle by bylo hezké vidět naživo! Skvělý nápad to s těmi mezihrami, když se mluvilo o nějakém díle! Opravdu! Moc povedené! :-)

5 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | Web | 28. listopadu 2010 v 21:04 | Reagovat

[4]: díky, nápad to skvělý byl, problém byl však to nějak sesynchronizovat a nesmát se :D  Věřmi, že ta nahrávka je veletragická :)

6 Sikar Sikar | Web | 28. listopadu 2010 v 21:07 | Reagovat

heh.... divadlo... mně seš včera podařilo pomotat roli, aniž bych byl na pódiu nebo vůbec mluvil. aneb když zlbne technika...

7 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | Web | 28. listopadu 2010 v 21:09 | Reagovat

[6]: Tak  nějak se proslavil otec Vojty Kotka u Cimmrmanů!:)  Ty to dotáhneš daleko:D

8 Taychi Taychi | Web | 28. listopadu 2010 v 22:03 | Reagovat

[3]: A zlatíčQo moje, mhe thézh můžeš poslat  odQazeQ na Email :D...třeba..na *vybírá z těch pěti* na Tenneji@email.cz :D

Jinak, to je fakt haluz :P

9 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | Web | 28. listopadu 2010 v 22:12 | Reagovat

[8]: BloQuískožrOut už tě chtěl zakousnout, ale naštěstí jsem tě identifikovala včas:D
Na Thohle pozhor!:D

10 Taychi Taychi | Web | 28. listopadu 2010 v 22:30 | Reagovat

[9]: Nheboj she! :D Jinak koukám i na ty ostatní skupiny..Kobra 11 je boží :D

11 Peťka :) Peťka :) | Web | 29. listopadu 2010 v 10:21 | Reagovat

jsi úžasně všestranně nadaná, nevím, jak to jinak říct... povedlo se ti to. škoda, že zbytek neměl pochopení a zkazili ti to. ale ono to tak většinou bývá, že nic nedopadne tak, jak má. my měli akademii jen na základce a na to asi nikdy nezapomenu. hráli jsme slunce seno, každý rok jiný díl :D

12 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | Web | 29. listopadu 2010 v 11:09 | Reagovat

[11]: hehe Slunce seno?,A co jsi hrála ty??:D:D
Já neříkám,že se to úplně zkazilo, jen to vypadalo jinak než mělo, ale co- comedia dell'arte  je comedia dell'arte:D:D

13 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 29. listopadu 2010 v 17:44 | Reagovat

[3]: pajzlochlasta@seznam.cz :-D

A pčt, je to e-mail jednoho mého tajného pozemského přítele. On mi to na Alfu dodá...
Otevřený dopis:
"Milá scénáristko Kočko (či jak to psát, aby to nebylo mafií načichlé),
Vaše hra mne velice zaujala. Jménem mým a jménem paní Boulevardové, která souhlasila pouze s odhalením svých indícií AB a přeje si býti anonymní; bych chtěl požádat o dodání dalšího scénáře na uvedenou adresu:

Alfa Centauri 1;
Cíp Galaxie 4;
42.

Také bych Vás chtěl informovat o tom, že malé stvoření má ambice na to stát se hereckým a scénáristickým, neboť by to byl jeho strašně veliký sen a herecky komediální etudy trénuje každý den svojí existencí.

S pozdravem,
Malhee, Missis."

14 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | Web | 29. listopadu 2010 v 17:56 | Reagovat

[13]: Sakra, já budu muset asi začít psát výhružné maily :D

K dopisu : A o jaký scénář by mělo jít, nebo je to jedno? ( Měla jsem kdysi scénáristické ambice, tedy vlastně, ještě pořád je mám,... ) Malé stvoření má jistě velké šance, protože tak roztomilého tvora musí chtít v divadle vidět snad každý!! :) Již jednoho budoucího velkého herce znám, ráda bych svou sbírku obohatila o něco velmi talentovaného a chlupatého!! :)  

-Dubious (strepto)cat :)

15 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 29. listopadu 2010 v 19:18 | Reagovat

[14]: Ó!
Milá Streptomammá (to je mi familiérní označení!),
poprosím tě tedy o scénář o dvou chodech (hlavních), dvou hercích s rozdílnou povahou avšak tak podaných (chodech i hercích zároveň) by je zvládl zahrát jen jediný člověk.
Když bude scénář kvalitní, možná zprovozním svůj prastarý Alfa Centaurský videopřístroj a pokusím se něco uklohnit (v případě chodů).

16 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | Web | 29. listopadu 2010 v 19:28 | Reagovat

[15]: pokusím se něco vymyslet:)  Snad se ti trefím do barvy kožíšku!!.)

17 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | Web | 29. listopadu 2010 v 19:29 | Reagovat

[15]: doručil tvůj pozemský přítel mail??:D:D

18 Vendy Vendy | Web | 29. listopadu 2010 v 21:08 | Reagovat

Díky za předvedenou hru, výborně jsem se bavila! A myslím, že tamější profesorské osazenstvo, včetně diváků, taky! Skvělý byl nápad s oživením literárních osob (a občas také umrtvením...)
Na vymýšlení něčeho delšícho mi vždycky zvadne mozek. Proto dokážu ocenit, když někdo napíše vtipný text, navíc, který má nějaký smysl... i když se občas mění v pěknou snůšku nesmyslů (Julie padající z balkonu na Romea, dobrý!)

19 ratuska ratuska | Web | 29. listopadu 2010 v 22:28 | Reagovat

Geniální, naprosto geniální! Naš akademie nebyly ani z poloviny tak dobré :-). Já chci taky videoukázku! :-D

20 what-up(dubious cat) what-up(dubious cat) | Web | 29. listopadu 2010 v 22:38 | Reagovat

Vy jste na mě všichni tak zlí!!:D:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama