O slavných (blogo)tvorech

30. září 2011 v 11:50 | Dubious cat |  Imprese z žirafího plamene
Mám tento týden velmi upřímnou náladu- to říkám předem jako varování pro ty, jejichž hvězd se sláva dotýká podobně jako tento článek. Nechci se do nikoho navážet, ani znesvěcovat jeho úspěchy, ale jsem snad jediná, koho už pomalu začínají štvát blogeři, kteří takzvaně "něco dokázali" ?


Svůj blog jsem si založila v podstatě ze zdravotních důvodů. Můj život se totiž dost změnil- nástup na VŠ a v té době i "stěhování" do jiného města (což se děje i právě v tuto dobu), lehké deprese z dospělosti- to všechno a ještě spousta jiných věcí mi pomohl, a stále ještě pomáhá, zvládat můj malý internetový prostor. Samozřejmě, snad každý má v sobě alespoň malou touhu být slavným (my lvi obzvlášť), ale někteří z nás víme, že je to jen sen. Má tvorba tady na blogu není nic závratného- neumím pořádně psát, kreslit, ani básnit.. zkrátka jsem velmi průměrným člověkem. Jsem ale kvůli tomu tak bezcenná, že bych měla svoji existenci zrušit? Já věřím že nikoliv. Blogový svět mi pomohl nalézt nové kamarády a zjistit, kdo jsem. Navzájem si nahlížíme do našich vnitřních světů a říkáme si leckdy mnohem více, než s našimi partnery, rodiči, sourozenci.. zkrátka s "živými" lidmi. Jenže občas zjistíte, že ti, u kterých jste mysleli ,že už jste je poznali, se změnili..
Včera jsem měla první hodinu semináře o divadle s naším již dobře známým panem Martincem. Ten chlap je neuvěřitelný člověk. Léta mládí už má za sebou, dalo by se říci že i svou hereckou kariéru (a podle internetu nebyl neznámou a nedůležitou osobností našeho divadla), a přesto se dokáže každý týden obtěžovat s partou dvacátníků. Mohl by stokrát trvat na tom, abychom ho oslovovali "Mistře" a sledovali jeho hereckou kariéru, popřípadě nás jiným způsobem prudit. Ne, ten herec je stejně obyčejným člověkem jako jsme my všichni, a jestliže svojí kariéru někdy zmiňoval, byly to historky, které nás měly buďto rozesmát, nebo nám pomoci si něco uvědomit. Stejně tak přítel naší rodiny pan MgA. Církva- podílel se na tvorbě mnoha dokumentů, učil na FAMU, potkal naše nejznámnější režiséry, dokonce i nějaké šlechtice.. Je snad pyšný a vypráví pořád o tom, co všechno v životě dokázal? Ne, je to normální člověk, který je opět více než ochotný své zkušenosti předat, ale jenom těm, kteří o to stojí..

Proto se ptám, je potřeba, aby jsme tady na blogu pořád mleli jen sami o sobě, tedy ve významu "já jsem ten, co napsal tohle..." ? Každému člověku přeji úspěch, někteří si ho dokonce opravdu zaslouží, ale jak už nedávno zmínila Cirrat, a já už na to také narazila- netřeba neústále připomínat jeden úspěch. Když nějaká kapela nahraje písničku, která je opravdu dobrá, ale už nikdy nenapíše jinou, myslíte, že byste tu kapelu chtěli pořád poslouchat? Chvíli vás to bude bavit, protože umělci odvedli dobrou práci, ale brzy vás stejně omrzí..

Myslím, že dobře znáte naše blogové celebrity, takže netřeba jejich jména vlastně zmińovat. Tedy, jednu zmíním, a to je Edith Holá- ta jediná, z těch které pozoruji už delší dobu, si dokázala zachovat svojí tvář, přitom vlastně dosáhla největšího úspěchu. Z její Cesty k matkám bude plnohodnotná kniha, taková, kterou chce vydat skutečný nakladatel (tedy ne jen autor sám) a Edith si to právem zaslouží. Vykládá nám ale všem "já jsem ta, jejíž kniha se bude teď vydávat"? Ne. Knihu sice občas zmíní, ale spíše jen zprávově o tom, jak přepisuje kapitoly, co si u toho uvědomuje.. Což je skutečně zajímavé. (Nikdy totiž nezpívá tu samou písničku) A navíc, kromě toho ,že si jí jako spisovatelky někdo všimnul, dělá Edith spoustu jiných, a řekla bych i důležitějších věcí. Nikdy ji nepřestanu obdivovat jako jednu z těch, kteří něco dělají pro Nedoklubko, jen díky ní o tomto projektu víme a máme možnost taky pomoci. A taky je jistě skvělou matkou. Proto se předem omlouvám Temnářce, na jejíž křest knihy se příští týden vydám, Edith Holá je ta, se kterou bych se opravdu chtěla potkat, a na jejímž křestu knihy nebudu rozhodně chybět( pokud tam pustí smrtelníky jako jsem já)

Pro ty ostatní, ač je mám opravdu ráda jako lidi, mám jeden návrh- když už je vaše ego na takové výši, že má potřebu pořád o sobě mluvit, proč si nezaložíte svůj "fan blog"? Já na vaše blogy chodila ráda z důvodu, že zde byla zajímavá díla, komixy, postřehy.. Teď se tam střídají teorie o psaní s článkami o vlastním psaní a jeho roztahovačnosti do médií.. Promiňte, ale to mě nebaví. (nežárlím, jen mi to vážně nic nedává) Správná celebrita nemusí o sobě psát ( Ivetka Bartošová je hodně zoufalá), o celebritách se píše. Až se vám podaří uspět znovu, a třeba ještě více, věřte, že o tom ráda napíšu (jako už jsem to udělala v červnu) a budu vás zase chvíli obdivovat, ale všeho s mírou.

Jelikož si uvědomuji, že i já občas něco zmiňuji, žádám vás, mé milí čtoucí blogery, řekněte mi, když se vám budu zdát nesnesitelná a příliš egoistická. Mojí lví část má k tomu možná sklony, ale já se nechci tímhle způsobem změnit. Chci tvořit umění, ač není kdovíjaké, a oblažovat jím vaše zraky či mozky.. Chci ho dělat z radosti a pro radost. Chci se s vámi bavit normálním způsobem, netoužím po tom, abyste mi vykali (ač to jeden mladík dělá, prý z úcty ke mě:D) A jelikož je tento blog pro vás- co chcete, aby zde bylo? Mám vás (ne)bavit svými literárně nehodnotnými příběhy a výkřiky , nebo mám už začít psát "seriózně"? :)

Vaše navždy umňoukaná Dubious cat:)

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 uajiii uajiii | Web | 30. září 2011 v 12:04 | Reagovat

Su rád, že neumíš pořádně psát, kreslit a básnit- dává to tvému blogu lidský rozměr, jestli mi rozumíš. A to je fajn, protože já taky neumím psát, kreslit a básnit, jsme si rovnocenní:)

2 Gabriel Decay Gabriel Decay | Web | 30. září 2011 v 12:06 | Reagovat

naprosto souhlasím s tím, co tu píšeš..přiznám se, že jsem se jeden čas taky choval jak neohroženej PAN spisovatel..ale tahle egománie mě už naštěstí přešla..:D..a jsem za to rád...takhle je to pro mě mnohem pohodlnější.. :-D

3 Desh Desh | E-mail | 30. září 2011 v 12:08 | Reagovat

Není těžké odhadnout jakým směrem to bylo namířeno ;) thumbs up!

4 Lukky Lukky | Web | 30. září 2011 v 12:14 | Reagovat

Súhlasím :)

5 Dragell Dragell | Web | 30. září 2011 v 12:15 | Reagovat

Pěkný článek, který jistě každému nabídne alespoň minutku zamyšlení nad svým životem :)

6 Sikar Sikar | 30. září 2011 v 12:19 | Reagovat

Jak to tak čtu, je mi poměrně jasné, že ta "roztahovačnost do médií" je jistě narážka i na mě (no dobře, některými větami je to řečeno - pro mě - přímo), ačkoliv zrovna poslední dva případy tento týden mě samotného překvapily a potěšily (hlavně když jsem to netušil, zjistil to náhodou a v jednom případě mi tak bylo sděleno někým jiným).

Sám jsem se zamyslel nad tím, co poslední dobou píšu a musím říct, že když jsem projel poslední články, musel jsem se podrbat na hlavě a tomuhle článku dávám za pravdu. Poslední dobou se mi neděje vlastně nic zajímavého, komiksy nestíhám a vzhledem k některým nepříjemným zněnám, co mě potkaly, jsem se potřeboval vybít a dělal jsem to tak, jak umím nejlépe - psal jsem. A každodenní aktivita se začala odrážet na blogu, kam jsem druhotně ventilovat své ventilace.

Ono se to srovná...

7 Cirrat Cirrat | Web | 30. září 2011 v 12:21 | Reagovat

Mňa, já na blogy lezu rovnou s tím, že mě zajímají daleko více než povídky a spol. lidské osudy. Přiznám se, že jsem nečetla ani jeden (!) díl Samohanny - myslím, že jsem koukla na komiks, co tu vcelku nedávno byl, ale to bylo tak nějak vše...

8 Dubious cat Dubious cat | Web | 30. září 2011 v 12:22 | Reagovat

[6]: však já nechci shazovat tvůj úspěch, to poslední v rádiu je zajímavé, ale.. jsem ráda, žes to pochopil. Nechci aby se Plch proměnil v namyšlené monstrum..od toho jsou tu přátelé, aby jejich vzniků zamezili:) (Tak už sakra udělej nějaký komix!:D)

9 Dubious cat Dubious cat | Web | 30. září 2011 v 12:24 | Reagovat

[7]: Cirrat nečti to, vypálilo by ti to oči..je to větší brak než pan Braque:)

10 Sikar Sikar | 30. září 2011 v 12:29 | Reagovat

[8]: Kočko, Plch se v nic nepromění, namyšlenost je mu cizí. On je pořád stejný, akorát má trošku vyšlochtaný mozek a poslední dobou se potřeboval vypsat z toho psaní. Zejména proto, že třeba u článků o "odvaze" se musel vykecat, neboť chvílemi trpěl a kvílel.

No jo, komiksy...komiksy...komiksy....já vim....nestíhačka...

11 Sikar Sikar | 30. září 2011 v 12:32 | Reagovat

Jinak, ještě doplním - poslední dobou jsem psal, o čem jsem psal možná i proto, že pár návštěvníků se třeba těch soutěží účastní také, tak jsem to psal pro ně jako takvou sounáležitost, hecování a vybídnutí k aktivitě. S Ekyelkou soukromě poslední dobou o tomhle tlacháme furt...

12 Shav Shav | Web | 30. září 2011 v 12:34 | Reagovat

Já, sic nevím, kam tím přesně míříš, jelikož se asi ve zdejších blogových sférách nepohybuji tak dlouho.
Blog Edith Holé znám a říkám si - spíš jí bychom mohli založit fanklub, ne? Nebo super cool webpage na fejzbuku s pořádně velkým tlačítkem "líbí se mi" ! hehe. Tenhle pokud o laciný vtípek se asi moc nepovedl, každopádně jí uznávám a souhlasím s Tebou.
Chci říct tohle - ve škole nás učí, tedy mě naštěstí už neučí, jeden nejmenovaný akad. malíř. Je to lépe řečeno
chlapík, který svůj úspěch zakládá na vystudování akademie v Baku a taktéž na svém perfektním talentu, který mu dovoluje vyplodit růžové kytky, jejichž vzezření by se vyjímalo nad postelí panenky Barbie. Nutno poznamenati, že jeho obrazy nikdo nechce vystavit dokonce ani místní galerii, natož nikde ve větším městě. Důležitý je ovšem fakt jeho vzdělání, které jeho jménu dodává význam méně než dostačující, že..
A pak tu máme druhého profesora, resp. pána, který již vystavoval v několika světových galeriích, je uznáván po celé republice známými umělci a taktéž vlastní s manželkou, taky malířkou, galerii.
Tento pán má jediný nešvar - nemůže nás učit předmět místo již řečeného chlapíka, zmíněného výš.
A proč? Vždyť by dokázal naší škole dodat novou, inovativnější úroveň, dal by výtvarné přípravě jiný směr. Jaká by to byla epická událost, kdy by upachtění prváci nemuseli dělat dokola stejné zátiší, kýčovité linoryty a suché jehly..
Důvod je prostý - tento pán nemá akademické vzdělání, nemá totiž, i přes svou inteligenci, dokonce ani maturitní zkoušku.
Tím ti chci říct jen jedno - v žádném, ale opravdu žádném případě mě nepřestaň nudit tvými literárně nehodnotnými výplody!

13 Dubious cat Dubious cat | Web | 30. září 2011 v 12:35 | Reagovat

[11]: trápíš konkurenci?:D I když, mě by to místo vyhecování spíš naopak odradilo něco zkoušet:)

14 Peťka Peťka | Web | 30. září 2011 v 13:04 | Reagovat

hezký článek, nějak jsi se rozvášnila ;) ale máš pravdu. přiznám se, že i já se občas pochlubím něčím, co jsem dokázala, ale doufám, že to snad není až takové vytahování, o kterém tu píšeš... člověk má občas z něčeho takovou radost, že mu ani nedojde, že to třeba jiné vůbec nezajímá, nebo to berou dokonce jako povyšování. Pokud to teda není bloger typu Lady Vanilka a podobně, která se podle mě vychvaluje naprosto záměrně ;)
co se týče Edith, o jejím blogu, akcích, práci a knize jsem slyšela, ale přiznám se, že přímo její blog nesleduju. asi se tam ale podívám ;)

15 matt matt | E-mail | Web | 30. září 2011 v 13:21 | Reagovat

Tak temnářka moc svoji knihu nepředhazuje, je fakt, že blog.cz o ni psal ROVNOU 2x, jenže poprvé to byla jen pozvánka na křest a podruhé rozHOROR

16 matt matt | E-mail | Web | 30. září 2011 v 13:21 | Reagovat

Jinak to s tím lvem myslímě omg vážně?

17 davidbachmann davidbachmann | E-mail | Web | 30. září 2011 v 13:30 | Reagovat

Nemám sebemenší chuť stát se slavným zrovna díky blogu. Blogy jsou do určité míry zrcadlem každého z nás a já bych je nechtěl hodnotit. Co je objektivně dobré? Ta Edith píše silný příběh, ale v každém článku má milion překlepů a někdy i slušné gramatické chyby. Například slovní spojení: "rady, kteří"  mi vyráží dech. Ale Edith už je taková a já mám její blog docela rád. I když mnohem hezčí Češtinu najdeme třeba na http://adaluter.blog.cz. Když mi někdo připadá namyšlený, jeho blog prostě nečtu a nenapadlo by mě psát o tom článek.

18 Dubious cat Dubious cat | Web | 30. září 2011 v 13:38 | Reagovat

[15]: a kdo řekl, že mluvím o Temnářce? Hlavní adresát to pochopil..:)
Tys nikdy neslyšel ,že lidé narození ve znamení lva mají sklony k uměleckosti a touží být slavní?

[17]: Však já většinu těhle lidí taky nečtu, ale tady mluvím hlavně o někom, jako je třeba Sikar. když jsem jej začala číst, vypadal ten blog jinak..

19 Kroketa Kroketa | Web | 30. září 2011 v 13:55 | Reagovat

já jsem lev a slavná bejt netoužím :D k uměleckosti sklony mám,ale talent mi tak nějak chybí :D jak já bych chtěla umět kreslit ufff! ten článek je moc pěkně napsanej,takovej k zamyšlení...

20 Taychi Taychi | Web | 30. září 2011 v 14:46 | Reagovat

Edith též obdivuji,je to podle mně jedna z nejvýznamnějších osobností na blog.cz. Já se pořád vytahuju a snažím se všude nacpat.. víš proč? Protože to mám v povaze. Já jsem taková už od malička podle psycholožky, snažím se být ve všem nejlepší... Jsem prostě dominantní člověk.  Ty si nikdy nikam necpeš, tebe máme rádi. Už vím, proč se ke mně tak málo chodí... stouplo mi to do hlavy! :D

21 Matt Matt | E-mail | Web | 30. září 2011 v 14:49 | Reagovat

[18]: Nevím, o tom jsi mluvila. Já se jen domníval, že o ní, když o ní psali na blogu

"Tys nikdy neslyšel ,že lidé narození ve znamení lva mají sklony k uměleckosti a touží být slavní?"
-Slyšel, ale není to pravda :)

22 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 30. září 2011 v 15:17 | Reagovat

Zase ňáka celebrita
leží tady v růžích zblita.

Zase ňáká celebrita
leží tady v růžích zbita.

Opravdu kvalitní blog je ten, který navštěvuje Fredy kruger, noční můra z Blog street.
Indián Krátké pírko z jednoho nejmenovaného komixu by se nad tím měl zamyslet.

24 Cirrat Cirrat | Web | 30. září 2011 v 15:38 | Reagovat

[22]: Jipijahej, patřím mezi kvalitní. Strašněs mi zvednul náladu, pardále!

25 Vendy Vendy | Web | 30. září 2011 v 16:00 | Reagovat

Mňouklas to hezky. I když ty blogové hvězdy, o kterých mluvíš, asi neznám - snad jen Edit, která píše opravdu dobře a které držím palce, aby její kniha opravdu vyšla (a že je vše na dobré cestě, jí jen přeju).
Znám (podle blogu, ne osobně) hodně zajímavých blogerů. Nemusí psát zrovna povídky, ale jejich styl psaní je poutavý. Malkiel, to je extra třída.Ten chlap by snad napsal esej i na téma Vyliž mi polevu! Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri je neobyčejně kreativní. TlusŤjoch se svými plénoúkoly dokáže pěkně zavařit mozkové závity svým čtenářům. Naďa z Deníku české babičky píše na takové úrovni, že by mohla přispívat do časopisů. Ašu-kešu mi připomíná Rozhovory s útěkem od Basikové. A to nepočítám blogy fotografické, s neobyčejně zajímavými a krásnými fotkami.
A tvůj blog? Máš ho psát seriózně? Nebo po svém? Na to můžu říct jen jedno - piš po svém, co srdce ráčí a oko kočičí vidí. Nenech se zdeptat. Každý nemůže být hvězda. A to, jestli jsme někdo průměrní, přece neznamená, že zabalíme všechno. ;-)  :-)

26 Vendy Vendy | Web | 30. září 2011 v 16:00 | Reagovat

P.S. tím jsem nechtěla říct, že jsi průměrná... ;-)  8-)

27 Vendy Vendy | Web | 30. září 2011 v 16:04 | Reagovat

P.P.S.- vida, Sikara jsem zrovna nevzpomněla. Doufám, že to není rána pro jeho ego... spíš proto, že na jeho blog chodím zřídkakdy... :-D

28 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 30. září 2011 v 16:44 | Reagovat

Teda ani nevím, co napsat. Skoro se mi hrůzou stáhnul žaludek. No, opravdu nesmím se brát moc vážně. Já taky kecám o té budoucí knize dost a dost. Jsem ráda, že mě čtete, ale podle komentářů si někdy říkám, že asi píšu nic moc, když jich tam tak málo bylo napsáno. To u Tebe je zase spousta komentářů. Kočko, mně se zase líbí Tvé obrázky. V Tvých letech jsme rozhodně nebyla tam, kde jsi Ty. Budeš mít pohádky i ilustrace v pohádkovém sborníku. S Tvým talentem přeci není vyloučené, že kolem čtyřicítky se rozjedeš. ženy někdy potřebují dozrát :-) Hele, dnes zveřejním svou pindíkovskou pohádku, ať je vesele a nebereme se moc vážně. Stejně jsme všichni pindíci:-)

29 Tril Tril | 30. září 2011 v 17:52 | Reagovat

jejdamane... :-D  :-D serioznost škodí zdraví

30 Ekyelka Ekyelka | Web | 30. září 2011 v 23:24 | Reagovat

[13]: Netrápí konkurenci, nemá důvod. :) Spíš to soukromé tlachání pomáhá mně (a tuším, že i Sikarovi) uvědomovat si vlastní text zase z jiné stránky.

A jinak... Dubious, zkrátka piš. Třeba i takové články, nebo co tě potkalo v denním světě, ale piš. Nemám co číst a hrabat se ve vlastních textech pořád nemůžu, to už by byly všechny dávno nenávratně smazané jako zcela nepoužitelné a nepublikovatelné. :)

31 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. října 2011 v 9:47 | Reagovat

[18]: Taky jsem si to první vztáhla hlavně na sebe (Ach, ten egoismus.), protože poslední dobou jsem pár článků věnovaných Hladovým přáním napsala, ale pak jsem si všimla těch komiksů a navíc vím, že ke mně DC, co vím, moc nechodí.
Navíc si nemyslím, že bych byla nějak slavná i třeba v rámci blogu. Sice jsem měla na Srdci rozhovor, ale to je tak celé.
Co se blogu týče, snažím se psát normální články jako dřív, ale tu a tam se zákonitě něco objeví i o nové knížce, je třeba ji trochu propagovat, informovat, co se děje... není v tom žádná osobní nadutost, i když to tak třeba může vypadat - to neumím posoudit.  

Budu ráda, když se na křtu objevíš, i když to bude kvůli Edith. Třeba prohodíme pár slov i spolu. :-)

32 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 2. října 2011 v 18:58 | Reagovat

Holky, si ze mne nedělejte srandu. Já už se budu bát přijít:-)

33 Ozzro Ozzro | E-mail | Web | 2. října 2011 v 19:34 | Reagovat

[10]: I ty vtipe. :D :P

Jo, někdy je to fakt na palici.

34 ruthless ruthless | Web | 6. října 2011 v 22:27 | Reagovat

čusík ... jenom taková kritika .... Tenhle článek se mi totiž nelíbí .... dyť ty vubec nejsi průměrná, co neumí psát ani kreslit ... a jestli že jo tak ja ten muj blog muzu rovnou zabalit ... Ty si totiž úžasný stvoření který má svoje mouchy .. jako že je vychrtlý, prdlý, a nesnáší předepsaný formy a podobně ale rozhodně nejsi průměr a to s tim vychvalováním práce ... nevim neznam :D jediny co vychvaluju sou mí nedíla :D ale na autorky výše zmíněné se mi strejda google určo podívá...

jo takže shrnutí ... proč se nevychvalovat ... nikdo jinej to neudělá :D a když je to s mírou tak co ... :D
Love ya

35 Chii - chan Chii - chan | Web | 7. října 2011 v 15:41 | Reagovat

"Kdo se alespoň pětkrát za den nepochválí, není člověkem." Řekl kdosi. Ale tenhle článek je jak upřímný, tak i pravdivý.
V sobě cítím neskutečnou egoistku, ačkoli vím, že jsem nic nedokázala. Tomu se jen tak zabránit nedá. :D
Já bych na tvém blogu dávala přednost přesně takovým článkům, které člověka donutí se zamyslet. :)

36 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 12. října 2011 v 23:35 | Reagovat

Doufám, že se mne ta kritika netýká. Nemám ambice se někam cpát, jsem jen zvědavá ženská a ráda se podívám na různé činnosti. Pokud jsem udělala souhrn na určitou dobu, bylo to spíš proto, že jsem dlouho byla jinde, blog mi byl převeden a chtěla jsem přiblížit i tu minulou ,,tvorbu". Naprostý laik, který se jen na blogu snaží udržet myšlenky pohromadě. Nechce se vyjadřovat odborně k jakémukoliv psaní, tvorbě, jen tak občas ,,vybafne" svůj názor. Obdiv mají ode mne všichni, kdo něco dělají- studují, pracují, pečují o děti a najdou si čas k psaní či jiné tvorbě . Já ten čas mám a hlavně se tím bavím bez nároku na nějakou kariéru. Taky v mém věku? Co už chtít? Pár přátel dobrých mít a uspořádané myšlenky. ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama