Stylistická stylizace

4. října 2011 v 16:38 | Dubious cat |  Imprese z žirafího plamene
Mňau! Nic nestíhám. Kdo by to byl řekl, že po nás vážně budou ve škole něco chtít takhle brzy! Právě si užívám lehké pauzy před večerním seminářem z literatury, hezky v zimoteple v Rus(e)ku, samozřejmě zahalená tunou příspěvků na TT. Snad se tím vším nějak rychle prokoušu, jelikož večer, tedy až pozdní večer, musím napsat další seminárku.
Abyste věděli, jak vypadají třeba takové domácí úkoly na VŠ, předhazuji vám svůj stylistický pokus. Cílem mého snažení bylo přepsat daný fejeton o Margaritě ve stylu K.Čapka, V. Vančury a L.Vaculíka.
(možná bych měla zmínit, že jsme zo psaly s kamarádkou v ranních hodinách a dělaly jsme si z toho spíše legraci)


(Původní text zde)
V.Vančura:
Již několik dní není slechu o ničem jiném než-li o jediném jménu. Margarita. Margarita. Margarita! To jméno mému uchu není příliš libé. Avšak bohužel, veškeré tiskoviny pokleslého rázu v našich končinách nesoustředí svá pera na nic jiného, než právě na toto jméno.
Jestliže nikdo nemá ani potuchy o tom, komu ono jméno bylo přisouzeno, to dal jest své dceři vážený pán Jiří Paroubek. Já nemám právo jej soudit, každý nechť pojmenuje svého potomka jak je mu libo, avšak byl bych býval mnohem raději, kdybych o Margaritě jakteživ neslyšel.
Ach! Nejedná se tady o prachsprostou předvolební propagandu, jenž předem dobře promyšlena byla?Ne, nemůže to být tak. Přisámbůh, vždyť to Paroubek byl, ten kdo způsobil, že volby v zemi naší byly na neznámo kdy odloženy.
Nechť tedy ono nešťastné pachole žije po pár měsíců šťastně, třebas i se jménem Mojito.


Čapek:
Již po několik dlouhých dní jako by snad na celičkém světě, tedy alespoň v naší zemi, neexistovalo nic jiného, než právě stále tiskem omýlané dívčí jméno. Margarita. Margarita. Margarita. Mně osobně se toto jméno nezdá nijak půvabné. Avšak každý pisálek, zvláště pak ten z novin bulvárního charakteru, nevynechá jediné příležitosti, aby o něm čtenáře zpravoval, ač jistě bylo o něm zmínek již dost.
Jestliže vám to jméno nic neříká, milí čtenáři, pak si buďte jisti, že právě takto se chystá Jiří Paroubek, ten neslavně slavný vůdce strany socialistické, pojmenovat svou ještě nenarozenou dcerku. Nenechte se mýlit, já rodiče za pojmenování onoho děcka tímto exotickým jménem neodsuzuji, pouze bych chtěla ale podotknouti, že je to každého věc, jak své ratolesti pojmenuje, čili o tom netřeba dlouze psáti. Věci, jako je takováto,mou mysl totiž příliš nezatěžují.
Ono pak člověka pak ve výsledku akorát napadá, že by se snad mohlo i jednat o dobře promyšlenou propagaci Paroubkovy strany, neboť nic voliče nerozněžní více, než-li droboučké mrně.Ale ne, nemůže tomu tak být. Vždyt vzpomeňme si, nebyl to právě Paroubek, ten, který se šalamounsky postaral o odložení volebního aktu na dobu neurčitou?
Však já si to pamatuji dobře! Jedno je ale jisté- to malé nevinné robátko bude ještě pár měsícú žíti v naprostém klidu, a je jedno, zda-li se bude jmenovati Margarita, nebo například Mojito.

Vaculík:

V posledních dnech se jako ozvěna odráží od každého novinového stánku jen jediné jméno- Margarita. Margarita. Margarita. Jméno z dalekých italských krajů, do českých zemí hodí stejně tak,jako bazalka do jahodových knedlíků. Avšak veškeré bulvární tiskoviny jej na mně vystřelují jako šípy ze všech stran. Jestliže se v této zemi najde někdo takový, kdo nemá o tom jméně ani zdání, pak jej musím upozornit, že bylo přiřknuto dceři Jiřího Paroubka.
Ať si ji pojmenuje třeba Mojito, proti gustu žádný dišputát, avšak já o tom nemusím vědět.
Ledaže by snad byla Margarita pouhou záminkou, jak přesvědčit stáda ovcí o tom, že není lepšího pasáčka, než-li je Paroubek sám! Ale ne, byl to přeci on, kdo zhatil poslední volby a dopomohl tak k jejich přesunutí. Datum jejich konání je tedy zatím ve hvězdách, a tak si ta čistá lilie může žít v klidu a míru, třebaže se její jméno hodí spíše pro kousek opečeného těsta se sýrem a rajčaty.

P.S:
Verzi mojí spolužačky a spolubydlící L'Angeliky si budete moci brzy přečíst na www.l-angie.blog.cz . Ta holka je divná, podobně jako já, takže jstetam vřele vítání ( blog si před chvílí založila)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 4. října 2011 v 17:26 | Reagovat

Fíha, zajímavý domácí úkol. :)

2 Laríí Laríí | Web | 4. října 2011 v 17:51 | Reagovat

Ahooj předem se omlouvám za reklamu..
Ale jinak dem k tomu co sem ti chtěla..:) sháníš oblečení ale ještě ti nepadlo žádné do oka?.. Tak to jsem tu správně..:) Protože na mém blogu prodávám oblečení a myslím že i za dobrou cenu byla bych ráda kdyby ses i třeba jenom mrkla :) děkuji a hezký den :)

3 ratuska ratuska | Web | 18. října 2011 v 22:06 | Reagovat

To je huňaté! :-) Kolik si toho přečetla od výše uvedených autorů, aby sis byla jistá jejich stylem? Nebo sis louskla pár řádků před samotnou stylizací? Smekám :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama