odpověď druhé straně cyberválky

23. února 2012 v 19:19 | Dubious cat |  Automatickosurrealistické výlety do kočičího podvědomí
Jsou lidé, nad kterými už ani rozum nezůstává stát, ale přímo prchá. Jistě si každý všiml blogové cyberválky ohledně pojmu spisovatelství, která je snad tou nejsměšnější válkou v naší historii a válkou vůbec neměla být. Na jedné straně stojí ti, kteří literaturu studují/studovali (plus pár dalších střízlivých) a na druhé ti, kteří mají pocit, že ji tvoří. Ano, opět budu arogantní, ale opravdu ne všichni, co píšou psát umí a jsou tím, co si JÁ a lidé stojící na "mém" břehu představíme pod pojmem spisovatel. Ta chyba je samozřejmě na obou stranách a mohli bychom začít už obviněním systému slovníků. Co si představíte pod pojmem kočka? Mourka, zrzku, bílou micinku, nebo pěknou ženskou? Co, člověk, to jiná představa, ač se asi shodneme, že se jedná primárně o zvíře. Ukamenujete mě za to, když vám řeknu, že si pod představou kočky vybavím ty dva tvorečky, kteří žijí se mnou? Nemám snad právo takhle o slovu kočka uvažovat? Jistě že mám, a stejné právo mi náleží i u pojmu "spisovatel".


O svém postoji k tomuto tématu jsem již psala a nebudu to nadále rozebírat. Vlastně bych byla ráda, kdyby se tady všichni uklidnili a uvědomili si, že názorová neshoda nerovná se útok vůči někomu. Jestli jsem tedy někomu svým názorem na mém blogu, který zatím existuje ve světě svobodného internetu, ublížila, pak mi věřte, že to nebylo schválně. Jenže je něco, k čemu se, opět masochisticky, vyjádřit chci- Jestliže se můj názor odlišuje od názoru někoho jiného, mohu s ním o tom přeci v klidu diskutovat. To, co se u článků vyjadřujících se k tomu pojmu psalo, byla ale hysterie! Já přeci nikdy neřekla, že jsem vyšší bytost, která má ten jediný správný názor a automaticky nemám ráda ty, kteří to cítí jinak!

Jelikož někoho můj systém náhodně vybraných jmen u článků pobuřuje, slibuji především slečně Tereze Matouškové (Ano ,teď opravdu myslím tebe a ne jakoukoliv jinou Terezu, a ty moc dobře víš, že nejsi jedinou osobou toho jména na celém blogu), že přístě použiji pro demonstraci matematická znaménka. Opravdu nechci být zodpovědná za něčí nervové zhroucení, i když leckteré komentáře tak trochu napovídají, že naši talentovaní blogeři jsou neuvěřitelně přecitlivělá stvoření, nesnesoucí jakoukoliv kritiku, která se vlastně ani přímo jich netýká. Já nemám potřebu se do někoho jen tak navážet, nejsem typ člověka, který se obává konkurence a kope všude kolem sebe. Nemám dokonce ani radost z dusného prostředí. A už vůbec si o sobě nemyslím, že jsem NĚKDO.( A že umím psát)

Ano, ten článek jsem psala, když jsem byla velmi rozčarovaná z reakcí na Srdci blogu a nedokázala jsem se odpoutat od pohledu zatím nedostudovaného "literárního teoretika", který má tu čest se skutečnými, léty prověřenými spisovateli. Uznávám tedy, že mohl vyznět poněkud arogantně a útočně. Kdo mě zná alespoň trochu jistě pochopil, že mi nešlo o provokaci, ani zvýšení návštevnosti, neboť jak radí Lady Vanilka "negativní názor je to pravé lákadlo", ani jsem nechtěla někoho naštvat. Prostě jsem napsala, co jsem měla na srdci. Nevím, proč se mi sem tedy chodí rozčilovat bytosti, které sem normálně ani nepáchnou. Jsem ráda za každého stálého čtenáře, a věřte, že přijímám i kritiku (jak jste si mohli poslední dobou všimnout) , ale vulgární komentáře ne. Někteří lidé takovéto výkřiky cenzurují, já to ale neudělám. Takový komentář neuráží a neztrapňuje totiž mě, ale jeho autora.

Abych nebyla opět nařčena, že se navážím do Terezy Matouškové za něco, co nikdy neřekla, budu citovat:
"Já osobně nevidím rozdíl mezi označením "amatérský spisovatel" a "amatérský truhlář" a myslím, že všem je z tohoto spojení jasné, vo co go a na jaké úrovni to ten člověk dělá.
Poserte se už všichni ze slova spisovatel. Nalepte mu papírovou aureolu a klaňte se mu.
Člověk nejde po ulici, nepadne mu cihla na hlavinku a nenapíše geniální román. Psát dobře se člověk učí několik desetiletí a ano, může to dělat jako amatér nebo začátečník.
Mimochodem, řešit jestli se dvacetiletí začínající autoři protáhnou hrdlem věčnosti a podobné žvásty? Děláte si už prdel? Copak se někdo z nás nějak tituluje? Nevšimla jsem si toho ani u Matta, ani u Sikara. Já se nějakému titulování z vlastních úst vyhýbám, jak čert kříži.
Děláme si své a prezentujeme pouze své výsledky, co jsem si všimla. Dosud jsem nezaregitrovala, že by se nějaký literárně tvůrčí bloger sám sebe nazýval profesionálním spisovatelem. Kdo to tedy konkrétně dělá? Kdy? KDE? Z jakého důvodu si mě/nás tedy vůbec opakovaně berete do huby?"

K tomuto komentáři mohu říct jediné- kdo tady zmiňoval přímo Temnářku, Sikara a Matta? Pokud vím, já ne. Už jednou se slečna rozčilovala u článku, který nebyl mířen na ní. Proto mohu říct jediné- egoismus.
K onomu pojmu "amaterský truhlář" se vyjádřil za mě můj věčný kritik sídlící na blogu edamaznakcempirek.blog.cz :"Terezo Matoušková, například rozdíl mezi amatérským spisovatelem a amatérským truhlářem cítím jako zásadní, poněvadž ono cosi jako amatérský spisovatel jako fakt neexistuje. Ale na druhé straně, copak je to za názor, že, když třeba například zcela nepoužívám mobila. Ono to psaní, jako spisování, je cosi zcela jiného, nežli posílání esemesek, třebaže zdejší domorodci se domnívají, že stejně jako ta esemeska nebo nějaká lokálka v novinách, že stejně tak se píše nějaký autorský text. Zdejší postbolševismus se vyznačuje zejména tím, že setřel rozdíly mezi přesně stanovenými významy, a i tím/proto knižně publikovaným výsledkem tu může být cokoli. Existuje takové jedno hezké české slovo, které zni: zglajšaltování. Normalizace"
Jelikož Tereza přišla křičet na můj blog, vstoupila jsem do jejího temného hnízda a přečetla si krásně wikipedistický článek (protože česká Wiki má vždycky pravdu, že) , abych tedy zjistila, jaký je její názor. Neměla jsem v úmyslu se s ní pouštět du nějaké diskuze, ale nedalo mi to a reagovala jsem na komentář Polgary říkající, že spisovatelem je ten, kdo vydá knihu.
Teď budu citovat sama sebe: " To by byla Tereza spisovatelkou, což (zatím) není pravda."
A co na to Tereza?
"Ano, všichni víme, jak to vidíš ty, napsala jsi to ve svém vlastním článku, tak nechápu tu tvou snahu to všem cpát. Ne, nenasralo mě to tady, není důvod proč by mělo, jak už jsem psala slovu spisovatel se vyhýbám. Ale u Sikara na blogu mi to pěkně zvedlo žluč. Tam to navíc bylo totálně irelevantní a vyloženě trapné. Prostě sis to potřebovala napsat. Asi. Dej si už pohov. Co znamená v této branži, že studuješ literární kulturu na VŠ? Asi toto - máš spoustu teoretických znalostí.
Já studuji biologii a v životě bych si netroufla někoho soudit, jestli je vědec nebo ne.
Měj si názor, jaký chceš, žijeme ve svobodné zemi a já s tebou budu ráda diskutovat, nicméně nechápu, kde bereš ty koule na to, tady lítat a brát si konkrétní lidi do huby.
V mých očích se chováš úplně stejně arogantně, jako někdo, kdy by "sám sebe tituloval spisovatelem", nebo jak si to napsala.
Mimochodem, já osobně Sikara za začínajícího spisovatele považuji, přestože nevydal knížku. Nevím, jestli máš pojem o CKČ, ale já mně se u jeho výsledků ježí vlasy v zátylku dodnes. Prostě je dobrý a dokázal něco, co v této zemi málokdo a pro mě je třída."
Na její temnoblogísek již nepolezu, protože mě nebaví, a proto tento komentář již zůstane na jejím blogu nezodpovězen, abych teda "nelezla na cizí blogy a cpala jim svůj názor". Podle mě tento výrok nepoukázal na mou povýšenost, ale spíše na velmi profesionální slovník jeho autorky. Znovu opakuji, že opravdu netuším, kde se vzalo nařčení, že mám něco proti Sikarovi a nejsem si vědoma toho, že bych mu kdy napsala "Sikare, nepiš, protože nejsi nikdo" ! (Poníci vědí , že se známe osobně a troufám si říct, že jako přátelé) Ano, kdysi jsem ho upozornila, že nemá zkušenosti ani vzdělání na to ,aby dával rady "jak psát", což nebylo z mé strany míněno nijak zle. Jestli z Dona Plcha bude spisovatel ukáže až čas, ale rozhodně mu nechybí píle a nápady,věty do hromady dát taky umí velmi dobře, za což má můj obdiv. Já mu přeji ,aby se jeho sen splnil a aby měl své stálé čtenáře na svém novém blogu, kam se přestěhuje a je mi moc líto ,že to tady zabalil.
K Tereze se s dovolením vyjádřím naposled- to, co jsem tady zveřejnila, není útok na její osobu, jelikož tyto komentáře dobrovolně a při plném vědomí zveřejnila na mém a na svém blogu, a , mohl a může si je pořád přečíst kdokoliv, proto jsem si je dovolila dát do svého příspěvku. Kdyby se jednalo o soukromou korespondenci, samozřejmě by se to tady neobjevilo.
A teď mě omluvte, jdu psát všem Antonínům omluvný dopis, že jsem jejich jméno přiřkla postavě, která se psychicky rozpadne a umře. Text prošel několika úpravami a postava je nyní bezejmenná. Doufám, že mě bezejmenní nebudou žalovat....


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 graphic-forum graphic-forum | Web | 23. února 2012 v 19:29 | Reagovat

krásny blog , prosím přijd ke mě a přečti si mou novou povídku ... prosím , neber to jako reklamu , jenom chci slyšet tvůj názor :)) - http://graphic-forum.blog.cz/1202/1-dil-fulfilled-dreams

2 Danny Danny | Web | 23. února 2012 v 19:35 | Reagovat

Já o tom sporu nevím nic ale upřímně z tohohle to fakt nechápu: proč neexistuje amatérský spisovatel? A co je zlého na tom,že se někdo označí za spisovatele,když píše na blogu povídky? Jako jasně že není spisovatel,pokud to nemá vážně jako povolání,ale copak je na tom něco tak nesnesitelně dráždivého,že se všichni hádají?
P.s.: Pro všechny tady-neprovokuji,normálně se ptám a nejsem (zatím) na ničí straně,ačkoli to tak nemusí vypadat-

3 graphic-forum graphic-forum | Web | 23. února 2012 v 19:39 | Reagovat

Tohle nemám opravdu za potřebí , pravopis mám dobrý , a nepotřebuji aby mě někdo podceňoval. Vypadá to , že jsi protivná i sama sobě . Už mi nepiš , když nemáš zájem. Doufám , že mi rozumíš .

4 Julie de Dejvice Julie de Dejvice | E-mail | Web | 23. února 2012 v 19:41 | Reagovat

V téhle šarvátce stojím spíše na straně střízlivých(lehce viz http://dopisywinstonovi.blog.cz/1202/jen-si-piste). Ale co se týče té části s kočkou, neodpustím si svou oblíbenou češtinářskou průpovídku: když řekneš holce "kočko" je o metafora, ale když to kočko, myslíš jako metonymii pro kundu, je to synekdocha

5 Dubious cat Dubious cat | Web | 23. února 2012 v 19:50 | Reagovat

[2]: Tady jde o to, že se blogeři pravděpodobně stydí za označení bloger. Tím to začalo. Spisovatel je osoba, která je literárně nadaná, vydává knihy (více než jednu) normálně v nakladatelstvích. Amatérský spisovatel nejde, protože každý člověk je schopný něco napsat. To je ten rozdíl mezi amatérským truhlářem nebo třeba švadlenou. Ne každý to dělá, ne každý má na to schopnosti. Ale to je můj názor:)

[3]:Nejdřív chceš můj názor, a pak se zlobíš?:D:D

6 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 23. února 2012 v 19:52 | Reagovat

Je to zajímavé!
Hodně zajímavé. Pozoruji to a zase se mi potvrzuje, že jakákoliv válka je zvláštní, krutá, ale nikoliv nezbytná.
Ať už se na to koukám ze všech stran, nemůžu najít tvůj první výstřel. Takže se s hippíckou kytičkou musím dostavit k Temnářce, aby jí sežvýkala, nebo mi řekla, kde tedy že je ten tvůj kráter...
Ale ona je to i trochu sranda. Zvláštního druhu. Svébytný humor to je!
Přehazování slovíček z místa na místo, o  to se mi zdá nějak nejde. Spíš se mi zdá že utrpělo ego spisovatelské, které si v každé naznačující větě nalezlo vztyčený prst proti sobě. Co vztyčený, přímo kritický! Hrůůůza. Měli bychom se tak nebezpečných věcí, jako je kritika, vyvarovat.
Mám štěstí že se nemůžu dopustit takového omylu, abych považovalo něco, co se vztahuje ke mě (nebo si to jenom myslím), za ostudné/ošklivé/příšerné - je to lehké říci, ale opravdu jsem samo sobě nejhnusnějším kritikem. Takže všechno ostatní vnímám jako že "Ano, ano! Pravda!" a snažím se přečmárat. Nejsem ale tak hloupé, abych dbalo na kritiku vždy a všude... Zase je moje hloupost skrytá v tom, že si kritizuji zásadně všechno a ze všech stran.
Kam se tím ale chci dostat... myslím, že nejvíc tvoje - z mého chlupatého pohledu neškodné - psaní o psaní nedotklo nikoho. Když se ale jedná o titulování, dotkla ses a pobouřila's nejvíce ty, kteří si jenom vymýšlí tituly, hledají za jaké slovo by se skrývali a vůbec nepochopili, o čem psaní je.
Psaní není o tom, jestli se jmenuje Debil nebo Inteligent. Jestli si říkám psavec nebo pisálek. Jestli mám rádo psaní, o takových věcech vůbec nepřemýšlím.

To je jedno.
Vyjádřilo jsem toho málo, jsem plné pocitů :-D Jen mi přijde srandovní zjištění, že Temnářčino vystupování na blogu je nějak chladné narozdíl od reakcí na tebe. Žeby trocha přetvářky?
A proč vůbec? Popularita? Domnělá objektivita? Lámu si hlavu nad touhle blbostí! :D

Běžím sepsat článek, děkuji za inspiraci. Oběma. (to abych jmenovalo)

7 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 23. února 2012 v 19:54 | Reagovat

Za komentáři si stojím. Jenom bych doplnila, že jsem v prvním případě nereagovala ani tak na tebe, jako na diskuzi níže, kde se skutečně o nás třech (Mattovi, Sikarovi, a mně) hovořilo. Na článek jsem se dostala přes blog Katy, která tam tuto větu z této diskuze citovala.
Možná jsem měla být konkrétní, mea culpa.

Co se týče druhého komentáře, tak bych byla mnohem radši, kdyby ses vyjádřila k článku (nebo si ho aspoň přečetla, pokud si tak neučinila), než abys reagovala v podivné souvislosti na Polgaru a potom naprosto stejně v podivné souvislosti na komentář u Sikara. Působilo to na mě, tak jak to působilo. Říkala jsem si, holka, o co ti jde? A doteď to nechápu.

Článek nebyl Wikipedistický, nebo jak jsi to nazvala, pouze jsem z definice vyšla, protože se mi líbila.

Co se týče zbytku. Nevidím důvod k žádné válce, nebo nervovému hroucení. Nemám proti tobě nic, neznám tě.

V případě ale, že mi vadí něčí chování, které nějakou dobu pozoruji, tak to prostě řeknu na plnou pusu, pokud ti to přijde arogantní a egoistické, tak je možné, že to tak vyzní, ale vyloženě zle to myšleno nebylo.

Co se týče té žabomyší války kolem slova spisovatel. Nechápu to. Asi se lidi raději hádají než tvoří.

8 Arvari Arvari | E-mail | Web | 23. února 2012 v 19:54 | Reagovat

[2]: No přece protože podle slečny majitelky blogu můžeš amatérsky dělat cokoliv, krom slovutného a věhlasného řemesla spisovatelského, neb to je něco tak složitého, že to mohou provozovat jen ti praví majstři, a ta spodina plazící se v prachu u jejich nohou a zatím se jen pokoušející tvořit onu vznešenou věc zvanou literatura, to jsou jen pisálci, psavci, autoři, cokoliv, ale rozhodně, ani omylem ne SPISOVATELÉ. Rouhání, když se tak odváží v amatérské rovině nazvat, ROUHÁNÍ! (:-D)

9 Arvari Arvari | E-mail | Web | 23. února 2012 v 20:06 | Reagovat

[5]: Jenže když si tohle vemeš kolem a kolem, zatlouct pár hřebíků nebo udělat pár stehů, to taky zvládne každej. Takže i amatérský truhláře máš mizerný (já, v deseti jsem si ze dvou prkýnek stloukla letadýlko) a dobrý (třeba můj strejda). Amatérskou švadlenu máš mizernou (já s mým ručně šitým křivým povlakem na polštářek) a dobrou (kamarádka, co si sama ušila krásnej korzet). A pak máš profíky, co se tím živí. (A taky jsou mizerný i dobrý).
Jinak, ach jo... Ty se fakt snažíš, co můžeš, abys zněla co možná nejvíc povýšeně, co? "Na jedné straně stojí ti, kteří literaturu studují/studovali (plus pár dalších střízlivých) a na druhé ti, kteří mají pocit, že ji tvoří." Ano, máš pravdu, za všechno se ti hluboce omlouvám, jsi ta nejlepší. Studuješ přeci na UHK, to je přeci NĚCO...

10 Dubious cat Dubious cat | Web | 23. února 2012 v 20:07 | Reagovat

[8]: Tvůj článek jsem četla, a reagovala jsme opravdu jen na Polgaru,  stejně tak Sikar ví, jak jsem to u něj myslela. Myslím že se tedy shodneme, že došlo ke komunikačnímu šumu, protože ty komentáře jaksi opravdu vyzněly jako orientované na mou osobu. Ale vážně Terezo, i když jde evidentně vlastně jen o nedorozumění, zkus se trochu zamyslet nad tím, jak asi působíš na potencionální čtenáře, když se vyjadřuješ vulgárně. Všechno jde napsat diplomaticky, teď už jsi to zvládla.

11 Danny Danny | Web | 23. února 2012 v 20:09 | Reagovat

[5]: To dává smysl,ale...je to tak trochu omezující,ne? Myslím,že takhle by se dalo rozebrat více řemesel,třeba "básník".Takže nejlepší by bylo neřešit to vůbec :D

[7]: To je rýpání do Dubious Cat,což se mi moc nelíbí,ale palec nahoru za tu ironii,protože to zní vtipně :D
No já radši zmlknu,než mě někdo přepíše...

12 Arvari Arvari | E-mail | Web | 23. února 2012 v 20:10 | Reagovat

A mimochodem, celkově mi tvůj přístup přijde jako 'já žádný ambice nemám, tak vy je taky nemějte, vy nuly'...

13 Dubious cat Dubious cat | Web | 23. února 2012 v 20:13 | Reagovat

[9]: Arvari, ty evidentně chceš v mých slovech hledat povýšenost. A evidentně, podle toho jak se tu vyjadřuješ jsi lehce nestřízlivá. To co tady říkáš o truhláři a švadlenách opět není to, co je myšleno. Jistě že se někdo může pokusit něco ztlouct či ušít, ale pokud mu to nepůjde, tak se tím asi nebude dále zabývat. Můj otec je například velmi zručný a vyráběl mi domeček pro panenky s nábytkem, mohla bych jej nazvat amatérským truhlářem, jelikož podobné věci dělá častěji, ale neživí se tím. Když to já píšu blog, píšu, není to mé povolání, tím pádem o profesionalitě rovnou můžeme mlčet, ale znamená to ,že píšu blog a tedy i občas básně a cosi jako prózu, že jsem spisovatelka, i když mám asi tři pohádky ve vydané knížce? Ne.

14 Polgara Polgara | Web | 23. února 2012 v 20:14 | Reagovat

Člověk nic neudělá, jen napíše krátký a poměrně i slušný názor a je tu zmiňován o sto šest :D
Pokud jsem nějak pobouřila, omlouvám se. Reakci Dubious Cat jsem četla, ale neměla jsem, co bych k tomu řekla víc.

15 Dubious cat Dubious cat | Web | 23. února 2012 v 20:15 | Reagovat

[11]: samozřejmě, nejde jen o spisovatelství ,ale začalo se tímto slovem:)

[12]: Nikoli, já mám střízlivý přistup k vlastním schopnostem a ostatním, kteří je mají větší přeji úspěch.

16 Polgara Polgara | Web | 23. února 2012 v 20:15 | Reagovat

Můj komentář číslo 14 není myšlen nijak ironicky, pouze konstatuji, takže prosím nebrat to nijak urážlivě. :-)

17 Danny Danny | Web | 23. února 2012 v 20:18 | Reagovat

Co takhle to stopnout,je to jak když se hádají politici-stejně se nedohodnou,prostě je to věc názoru.Svým stylem máte obě pravdu,takže....

18 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 23. února 2012 v 20:20 | Reagovat

[10]: Vulgarismů se neštítím ani v próze a ani v článcích, takže pokud někdo nerozdýchá moje "poserte se" a "prdel", měl by se mým textům vyhnout. :-D

Ano, ta diskuze mě štve a místy mě vyloženě vytáčí, už jenom tím, že je naprosto zbytečná.

Mimochodem, tím (wiki)článkem jsem chtěla situaci uklidnit, kdy mi přišlo, že pokud se bude používat výraz amatérský spisovatel, tak to bude dostatečně neutrální, aby to jedné skupině nepřišlo, že je to urážlivé a druhé, že je to přehnané, protože je tu stále to slovo amatér. (Vázalo se to spíš k článku Edith a k soutěži Projektu kritika - hledáme vhodný výraz.)

Jistě, hodnotu onoho slova to v očích literárních teoretiků může snížit. To už je slovo proti slovu. Opět.

19 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 23. února 2012 v 20:25 | Reagovat

Spisovatelů je hodně druhů.
Nejhorší je spisovatel-prostitut.
A také ti stranicky prověření.

20 Arvari Arvari | E-mail | Web | 23. února 2012 v 20:25 | Reagovat

[13]: V tom, co jsem citovala, že není povýšenost? Ve formulaci "mají pocit, že ji tvoří"? Nenech se vysmát... Mimochodem, nikdo neříká, že švadleně to šití musí hned NEJÍT. Ale výsledky můžou být pro vnějšího pozorovatele tragické... Já v tomhle tvoji logiku nechápu. Básník může být amatér, mezi náma?
Jo, a začínám mít pocit, že Staníkovi se zase povedlo svým článkem pár lidem trochu pomotat hlavu. Tady nejde o to, že píšu blog. Na osobním blogu jsem blogerka. Na psacím jsem spisovatelka. Neprofesionální. Začínající. Prozatím amatérská. Ale klidně si tak řeknu, protože s tvým pohledem na to spisovatelství prostě nesouhlasím.

21 Julie de Dejvice Julie de Dejvice | E-mail | Web | 23. února 2012 v 20:30 | Reagovat

On to vlastně už ani není boj o spisovatelství, ale snaha potírat nestydatou ambicióznost šmrncnutou naivitou a hrdostí. (do jaké míry jsou tyto jevy tam, kde hranice plá skutečné, či smyšlené, je to na čem se nedohodneme).

Dobrá literární díla, co chytnou za duši lidi vzdělané a řekněme vybíravé, dokáže stvořit jen promile všech písemně potentních lidí (nezaměňovat s gramotností). A ti, kteří se slovem psaným brouzdají ve svých profesích nebo školách přece jenom tuší, že je nepravděpodobné, že by se na tomhle serveru urodilo tolik nových Topolů, Soukupových a těhle.

Jistě, pište, říkejte si amatérští spisovatelé (nezapomeňte si na vizitku také přidat amatérští dýchači a středně pokročilý mluvčí),ale nedivte se, když někdo pochybuje o tom, že máte na to, bejt dobrý. Protože ta šance je fakt malá. A kdo na to má, jeví určité znaky literárních schopností. A ty může každý spatřit jen s dostatečnou dávkou sebereflexe.

Ono člověk málokdy vidí marnost vlastního počínání. Ale ti ostatní ji vidí a může jím být k smíchu a nejde jim na rozum, kde se v těch lidech bere tolik drzosti.

22 Dubious cat Dubious cat | Web | 23. února 2012 v 20:38 | Reagovat

[20]:Víš co Arvari, řeknu ti to velmi povýšeně:  Máš-li se mnou nějaký problém, tak na můj blog nechoď, mě ten tvůj taky nezaujal a chodím ti snad říkat, že podle mě jsi spisovatelka fakt jen v tvých představách?
Ano, i lidé co občas píšou básně nejsou básníci, to bych byla už sakra básník, a nejsem.

[21]: Lépe bych to nenapsala...

23 Verloren Verloren | Web | 23. února 2012 v 20:46 | Reagovat

Tohle je ale už vážně blázinec, abych tak řekla. Že pár slov může naštvat tolik lidí, to je zajímavý úkaz.

Co se týče té hádky: vy obě máte částečně pravdu, když už se to tedy řeší, ale ideálně to neprezentujete ani jedna, pokud mohu soudit.
Tereza si poněkud podkopala pověst vulgarismy a u tebe, Dubious, je skutečně trochu cítit jistá povýšenost, protože nemůžeš popřít, že dokážeš s potěšením vyzdvihnout fakt, že studuješ to, co studuješ, a víš toho tedy trochu víc než my ostatní.

Jinak ke spisovatelům, amatérským spisovatelům, blogerům, pisálkům a k bůhvíkomu ještě se už radši nevyjadřuji. [:tired:]

24 Dubious cat Dubious cat | Web | 23. února 2012 v 20:51 | Reagovat

[23]: A já to beru,i když  to zmiňuji proto, aby bylo všem jasné, že jsem tím nakažena, tudíž prostě pro mě to slovo znamená to, co jsem uváděla:)Jinak to, kde studuji a že studuji to,co studuji nepovažuji pro mou osobu jako něco vyzdvihujícího. Je to  prostě fakt. To samé platí vlastně o Standovi, ten člověk se taky literatuře věnuje "jinak".

25 Sikar Sikar | Web | 23. února 2012 v 20:54 | Reagovat
26 edamaznakcempirek edamaznakcempirek | E-mail | 23. února 2012 v 20:58 | Reagovat

Moje milá spolukolchoznice, pokud mě ihned nezarazíš jako spama, jak máš v povaze, sdělím ti cosi užitečného: tomuhle spolku se vyhýbej, pokud jehom spolčenci BYTOSTNĚ nepochopí, že slovo spisovatel jako reálný význam má více společného ze slovem mravnost nežli psát. Z tohoto ohledu amatérský spisovatel, tedy cosi jako (mravní) bastlíř nebo nedouk, být nemůže. Spisovatel mimo takovou profesi ono, a v dějinách jich bylo mnoho. Spisovatel z lásky (amore) však taky ano, a jsou/bývají jimi ti opravdu geniálně zásadní. Kteří další psaní někam vedou.
Ale abys to ty sama pochopila, a hlavně zažila (nikoli jen prožila), dneska dopoledne jsem ti začal PŘEDVÍDAVĚ smlouvat týdenní prázdninovou praxi v naprosto tom nejspisovatelštějším prostředí, co u nás je možné, co se týče autentického spisovatelství. Tvým lektorem bude kdosi takový, o kterém by sis nikdy nesvedla pomyslet. Poněvadž v tomto smyslku spisovatelství neznáš. Člověk, jehož já si jako občana i znalce literatury jedinečně vážím.
A co se týče některých rozdílů mezi blogařem a spisovatelem, dali jsme už je přece onehdy jeden náš kolchozní produkt na Písmáka, a dávám i sem odkaz, aspoň se nám zvedne návštěvnost, někdo takový jako Meg Ryan si zájem přece zaslouží: http://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=403864 .

27 Arvari Arvari | E-mail | Web | 23. února 2012 v 21:04 | Reagovat

[22]: Jo. Dojdou argumenty a jede se na 'tak sem nelez'... :-x Tak jo, nepolezu. Hluboce se ti omlouvám za to, že se na věc koukám jinak. Máš pravdu. Je to ode mě hrozný. :-D

28 Dubious cat Dubious cat | Web | 23. února 2012 v 21:04 | Reagovat

[26]: Já se tady pokouším o smíření, o vysvětlení všech nedorozumění, ke kterým došlo.

Umírám zvědavostí, co jste si na mě vymyslel!!

29 Dubious cat Dubious cat | Web | 23. února 2012 v 21:06 | Reagovat

[27]:Arvari, já mám argumentů dost, ale povýšená stvoření mají tu vlastnost,že je brzy přestane bavit se zahazovat s tvory, kteří viditelně nechtějí ty argumenty číst. Neznám tě osobně, nechci tě soudit, protože tě registruji pouze skrze tuhle zhovadilost, kde se prezentuješ jako ublížené ukřičené děcko, kterému beru jeho hračku. Když jsem byla malá, tak jsme taky chtěla být malířkou... Ale jednou člověk vyroste.

30 edamaznakcempirek edamaznakcempirek | E-mail | 23. února 2012 v 21:08 | Reagovat

Všechno může literární útvar postrádat, krásu, gramatiku i formu. Nikoliv však naléhavost a morálnost. Morálnost třeba nepochopitelnou a naléhavost jakéhokoli druhu. Bez těchto dvou věcí se bude vždy jednat o potrat, byť se jednalo jen o dopis tetičce.
Tohle napsal jeden z významných českých spisovatelů, jmenoval se Jan Hanč. Na kterém mě osobně sere, a neodpustitelně, jak vstoupil do KSČ, a pak se z toho celý psáčský život neustále před sebou samým vymlouval.
Psaní je mravnost. A tečka.
Jak se jako fanda amatérského traktorismu jmenuji.

31 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 23. února 2012 v 21:16 | Reagovat

[30]: Psaní je mravnost! Pak je Venca Dg největší ze spisovatelů (viz mravní etuda "Mozol v hrbu").

32 edamaznakcempirek edamaznakcempirek | E-mail | 23. února 2012 v 21:34 | Reagovat

Tamten Jan Hanč, spisovatel, byl dnešními měřítky jen celoživotní bloger.
Ale co to je 5 jednot Aristotela, tak to, fakt, nevím.  A prý ani kocour Mikeš, a přitom takový pikeš.
Počet návštěvníků se IHNED zvedl na Písmáku o 5.

33 edamaznakcempirek edamaznakcempirek | E-mail | 23. února 2012 v 21:46 | Reagovat

[18]: Kdyby byla dotyčná Tereza Matoušková z našeho Hradíšťa, a i kdyby ne, proč už nemá blog o Láďovi Štefkovém? A taky dobrý byl v Hradíšťu v 80. rokoch jakýsi Hulák.
Jak sa slovácký amatérský traktorista menuju.

34 edithhola edithhola | E-mail | Web | 23. února 2012 v 22:05 | Reagovat

Mně to připomíná, jak si v jedné pražské pasáži nafackovali spisovatel Viewegh s kritikem Slomkem. Tady je to o to srandovnější i tragičtejší, že Dubious cat se sice jakoby postavila do role kritiky, literárního vědce, ale zároveň píše. A vůbec nechápu, kdo se z lidí na Blog.cz, kteří píší nejen deníky, stydí az slovo bloger. Já tedy ne. Holky, dnes je to fakt úplně jiná doba, časem se najdou nová označení, pojmenování. Někdo vydá jednu jedinou knihu u velkého nakl. a všichni o něm budou psát jako o spisovateli. Jiný člověk bude vydávat mnoho knih vlastním nákladem třeba prostě z vyššího principu, tak to bude jako jen bloger nebo co. A co takové typy jako Moynová? Vydala asi deset knih. A pro mě to není spisovatelka. nebo lépe řečeno spisovatelka béčková.  Je mi líto, že jsme vůbec odstartovala svým článkem ten článek na Srdci blogu. Já se také nijak nepojmenovávám kromě slova bloger. Mně prostě vytočilo na projektu kritika opakované slovo pisálek. Pisálci napište, pisálci ohodnoťte povídku jiného pisálka ... proti slovu pisálek jsem se ohradila ... A vášně vypukly:-)

35 Dubious cat Dubious cat | Web | 23. února 2012 v 22:10 | Reagovat

[34]: Jo píšu, ale jen tak, pro svou vlastní radost.
O Monyové jsem do té doby, než ji manžel zabil, ani neslyšela a nějak nemám touhu ji číst, takže nevím, ale je spousta podobných, třeba Daniele Steel nebo jak se jmenuje- růžová literatura, to je děs...

36 edamaznakcempirek edamaznakcempirek | E-mail | 23. února 2012 v 22:21 | Reagovat

A než půjdu spát, napadlo mi, že ještě cosi věcného napíšu, takovou kontrolní otázku, jak se říkává: Kolik ze zdejších zevlounů si přečetlo Jungmannovy Dějiny české literatury, naprosto báječnou a jedinečně aktuální do této zdejší mely věc???
Třebas hned ta slečna Tereza, děvčica nás všeckých od Hradíšťa, by sa v ní dočetla o jistém barokním jezuitovi z Polešovic, hodně zajímavá zmínka, dopravdy...
Jak za volantom traktóru sem nikdá nejel, a ani zdálky sem neměl myšlénku...  
Tož Svitaj!

37 Danny Danny | 23. února 2012 v 22:58 | Reagovat

[36]: Potupně přiznávám,že já to nečetla :)

38 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | E-mail | Web | 24. února 2012 v 21:36 | Reagovat
39 Peťka Peťka | Web | 29. února 2012 v 14:58 | Reagovat

božíčku cos to tu rozpoutala? :D o téhle válce bohužel toho moc nevím, protože už se z vlastních zkušeností do podobně ožehavých témat moc nepouštím. to už musí být, abych se nějak víc rozohnila a vždycky to dopadne hodně podobně, jako v tomhle případě. takže jediné, co ti na to můžu napsat - neřeš to. Každý svět vnímá jinak, každý si vede svou, každý má jinačí názor a za tím si ve většině případů stojí, i když je úplně padlý na hlavu a vidí to všichni ostatní, jen ne on... co naděláš? Mysli si svoje a je nech dělat to samé... Narazí jednou sami ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama