Nejen spravedlnost je slepá

28. března 2016 v 11:23 | Dubious cat |  týdenní dávka hnisu chili TT
Už od puberty není můj zrak příliš ostříží, avšak nošení brýlí bylo pro mě vždycky dost traumatizující, a tak jsem si, slovy mé matky, nechávala o světě jen vyprávět. Mně ovšem moje lehounká slepota nikdy nevadila. Právě naopak - myslím, že rozvinula mojí fantazii a zájem o impresionismus.Teď už ale skoro měsíc nosím brýle každý den a uvědomuji si, že jsem byla opravdu slepá. Ale jinak, než by se zdálo. Měla jsem totiž pořád strach, že někdo bude hodnotit, jak vypadám. Naivně jsem si myslela, že když si upravím obličej make upem a nevezmu si brýle, čímž na sobě docílím tzv. blur efektu, tak bude všechno v pohodě a nikdo si nevšimne mé nedokonalé pleti. Ale když jsem si náhodou brýle nasadila, nedokázala jsem unést, že vidím své rozšířené póry, jizvičky po boji s akné a další projevy puberty, které mě asi nikdy neodpustí. A tak jsem je zase sundala. Problém vyřešen. Tak trochu.

Proč bych ale vlastně měla předstírat, že jsem perfektní? Moderní žena mění barvu svých vlasů dle aktuálních požadávků, nosí push up podprsenku, nebo si rovnou nechá přišít něco "lepšího", nedostatky postavy řeší stahovacím prádlem a vhodným střihem oblečení, každý den si vytváří druhý obličej,.. A děláme to, alespoň to říkáme, kvůli chlapům. Kvůli chlapům, kteří, pokud nejsou totální metrosexuálnové, nemají prakticky tušení, co ten make up vlastně je. Chlapům, kteří si, pokud nejsou Lenny Krawitz nebo Justin Bieber, rozhodně nevylepšují své proporce speciálním spodním prádlem. Maximálně slovně, ale kvůli těmhle typům bych se ani nenamáhala.

Slepě toužíme po tom, abychom byly dokonalé, abychom získali (alespoň nějakého) muže, a tak mu lžeme. Chlap je možná zprvu omámen, ale když dojde na to, že z vás lačně sundá oblečení, může být peklelně zklamaný.( A když u něj zůstanete neplánovaně přes noc, dokonce i vyděšený. Protože kdo by se chtěl vyspat s pandou, že.)

Ode dne, kdy mi nový pronájemce mého srdce řekl, že mě chce vidět bez make upu (a s brýlemi) a neutekl, ba naopak, mi začalo pomalu docházet, jak jsem blbá. Došlo mi, že jeho srdce díky dokonalé masce nezískám a pokud ano, pak bych musela neustále přemýšlet nad tím, jestli mě má opravdu rád, nebo je to jenom o mém vylhaném vzhledu. Jsem strašně šťastná, že je všechno tak, jak je. Narazila jsem totiž na někoho, kdo mi je upřímně schopen říct, co si myslí a co se mu na mně líbí. A co to je? Přirozenost. Jak v chování, tak ve vzhledu. Díky němu jsem se zase stala sama sebou a vidím svět takový, jaký je. Nemusí se mi vždycky všechno líbit, ale prostě to tak je. Se s tim smiř.

I když mám samozřejmě pocit, že onen muž je skutečně jiný než ostatní muži, věřím, že není jediný, kdo oceňuje naši pravou tvář. Proč se tedy přetvařujeme? Kvůli v těchto končinách často plešatějícím chlapům s vystupujícím pivním pupkem, kteří stejně ve většině případů před námi dají přednost fotbalu, když se rozhodují, co s volným večerem? Moje studentky mi vždycky říkají, že jim čeští muži nepřipadají vůbec atraktivní a já jim často musím dát za pravdu. My jsme ale na ně zvyklé, říkám jim a to samé jsem včera řekla mému nečeskému milému. Nám ženám prostě jde o vnitřní krásu, víš, proto jsme často k nedostatkům slepé. A pak mi došlo, že to je blbost. Nejsme to jenom my ženy, kdo obdivují něčí charakter.
Takže i bez make upu se mi v sobotu podařilo vyhrát nad zápasem Německo : Velká Británie. ( No jo, má rád fotbal. A taky ho hraje.) Tedy až po prvním poločase. ( Ale sám od sebe, bez mého přičinění.) Láska tedy musí být fakt hodně slepá, když už pak neměl potřebu se dívat na zpocené chlapy v podkolenkách, kteří mi, kupodivu, připadali docela sexy. No jo, když nosíte brýle, všímáte si hodně věcí!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Standa Standa | Web | 28. března 2016 v 12:34 | Reagovat

Za prvý zpochybňuji reálnost toho, že by někdo (muž) mohl být zklamaný po tom, co se objekt jeho sexuálního zájmu svlékne. Pokud situace nazrála do toho momentu, že se schyluje k (první) akci, není tam podle mě na nějaké zklamání už prostor. Dotyčný by ho navíc stejně nepřiznal, protože na bezvýhradnou upřímnost se mezi oběma pohlavími nehraje, a ženy se stejně nikdy nedozvědí, co si o nich muži myslí - obdobně jako se to nikdy nedozvědí ani muži. Někdo ti může říkat, že se mu líbí tvoje postava nebo že tě chce vidět bez makeupu, ale kdo ti zaručí, že ti nechce jen udělat radost? Že to nejsou jen diplomatické komplimenty, kterými si chce dotyčný vydláždit cestu k tomu, aby si tě více připoutal? Jasně, zamilovanost nasazuje růžové brýle, ale stejně zde vždy zbude prostor pro říkání toho, co si myslíme, že chce druhý slyšet.

Ano, já vím, že se o tom všude píše, a že se to riziko zklamání z odhalení "skutečnosti" uvádí jako důvod toho, proč by ženy neměly nosit podprsenky s vycpávkami apod., ale osobně mi to prostě přijde jako kravina. Navíc nikdo po ženách perfektní vzhled nevyžaduje, je to jen uměla představa z časopisů, což si každý normální člověk uvědomuje - pokud to někdo zvnitřnil jako skutečný imperativ, kterému je třeba dostát, pak je skutečně "blbý" a koleduje si o zbytečné pocity méněcennosti.  

Stejná blbost je ale i ta "přirozenost" - nic takovýho neexistuje, člověk je živočich, který se sám domestikoval, a vytvořil si kulturu, ze které nejde vystoupit. Přirozenost člověka spočívá v tom, že je od dětství bytostně enkulturován. Tím se liší člověk od zvířete, které žádnou kulturu nemá.

Na makeupu není nic špatnýho, když tady ta možnost je, proč jí nevyužít; když někdo makeup odmítá z principu, nevidím na tom žádnou ctnost; osobně mi v soutěži Miss Blog.cz přišlo až hysterické, jak lidi řešili, která ze soutěžících blogerek vypadá víc "přirozeně" a hejtovali ty, které měly výrazné líčení. Kristebože, asi žiju ne v jiném vesmíru než ty lidi, ale  v jiné galaxii - vždyť makeup dnes používá každá holka nejdýl od 12 let, tak nechápu, na co si ty hledači přirozenosti hráli. Zakrýt drobné nedostatky, pupínky, jizvičky, stopy po včerejší noci... co je na tom špatného? Odmítat makeup čistě kvůli tomu, že to odporuje jakési intuitivně pociťované potřebě "přirozenosti", by mi přišlo asi stejné, jako jezdit zásadně pouze ve špinavém autě - jeho špína, kterou zachytí v každodenním provozu, je přece přirozená, tak proč vzhled vozu "uměle" vylepšovat tím, že ho vezmu do myčky? Nedejbože že mu nechám navoskovat karoserii, aby se víc leskla? Mně je takový uvažování úplně cizí. Když vylepšování vzhledu považujeme za normální u aut, proč ne i u lidí? Co je špatného na tom, chtít se líbit, a použít k tomu třeba věci, jako je korektor, bb cream nebo stahovací kalhotky?

Za druhý se cítím potřebu zastat českých mužů, protože jsem alergický na takový ty permanentní kecy, jaký to jsou pupkatý burani, kteří jen vysedávají u telky s pivem v ruce. Jsou to debilní stereotypy, který nejsou pravda. Tvoje studentky nejsou reprezentativní vzorek a mají zkreslený pohled - vidí to, čemu chtějí věřit. Opět - asi žiju v jiný galaxii, ale v mém okolí je výskyt pupkatých fanoušků fotbalu a piva roven přesně nule. Naopak na každém kroku doslova zakopávám o perfektně oblečené mladé lidi, kteří jsou oblečení podle posledních trendů (jak je to s jejich vztahem k fotbalu netuším a sám ho nemůžu ani vystát). (A to to přitom nejsou žádní metrouši - podle mě nikdo takový ani nikdy neexistoval, je to jen další debilní stereotyp, kdy se všechno žene do extrémů - buď se jako jeden extrém kritizují metrouši, nebo jako druhý plešatí pupkouni, jako by nemohlo být nic mezi tím - kam potom patří všichni ti normální dobře oblečení muži, které každý den potkávám já, je asi záhada. V jakých kruzích se ty tvoje studentky vlastně pohybují?).

Jsem se koukám trochu rozepsal. Ale pořád nemám pocit, že bych řekl vše, proto už toho radši nechám :D

2 Dubiouscat Dubiouscat | Web | 28. března 2016 v 13:06 | Reagovat

[1]: Ty vole, Stando! :D Měli bychom jít  zas na víno, abychom to probrali :)  Hele jako dlouholetá uživatelka make upu vím, že je to skvělá věc. Fakt se můžu díky tomu  na chvíli cítit "krásnější", ale na druhou stranu...Nějakou dobu trvá, než ho uděláš perfektní a pak celý den myslíš na to,jestli se nějak neroztekl, věčně  trneš hrůzou, jestli nemáš rozmazaný oči... A pak jdeš na párty nebo u někoho náhodou přespíš a ráno to je katastrofa. Ale rozhodně make up nehetuju, jen jsem zjistila, že je fajn vyjít ven bez něj. Že není důvod se cítit blbě, když jsou moje nedokonalosti trochu víc vidět. A .. já tomu dotyčnému věřím, že chce přirozenost. Američanky jsou hrozný barbíny. ( Make up mi nezakázal, rozhodně ho nepoužívám příliš moc, ale řekl, že opravdu nemusím)  Ale vážně... Když si udělám super make up, vezmu push upku a zakryju všechny svoje mínusy, necítím se nakonec vůbec dobře, protože je to tak trochu podvod. Můžu to udělat, když jdu někam  do společnosti a neplánuju se před někým odhalit, ale na rande bych takhle jít nemohla.. Podle mě by ten rozdíl potom byl fakt moc tragický. Ale to je můj pohled na věc, možná to tak ostatní nemají. Stejně tak co se týče atraktivity českých mužů... samozřejmě tady je hodně fakt zajímavých a pěkných kluků, kteří sportují i jinak než zvedáním půllitrů v hospodě, ale tak nějak když se rozhlédneš kolem v ČR  a v jiné zemi,třeba ve Francii, tak těch na první pohled hezkých mužů tam může být víc. Ale toho, že čeští muži abnormálně plešatí, si už snad nikdo nemůže nevšimnout. Moje generace je tím alespoň velmi zasažena. Co se týče mých studentek, nevím, kde se přesně pohybují...  Ale je pravda, že většinou potkávám případy, kdy mají studenti českou přítelkyni, ale naopak je to fakt vzácný.  Ale neboj se, ty rozhodně nepatříš do toho stereotypu a považuju tě za atraktivního mladého muže a tvůj odpor k fotbalu mi je velmi sympatický!! :)  Trochu nadsázky, vždyť víš, že je třeba trochu provokovat, když chceš, aby někdo reagoval na tvé myšlenkové pochody :) A funguje to!!

3 Standa Standa | Web | 29. března 2016 v 15:18 | Reagovat

[2]: Já si stejně myslím, že nic jako "český muž" neexistuje. Je to stejné označení jako pes nebo židle - žádný abstraktní pes ani židle neexistuje, je jen konkrétní Alík od sousedů nebo konkrétní židle z Ikey. "Český muž" je abstraktum, platónská idea, statistický pojem, generalizace, strkání všech do jednoho pytle (v barvě české vlajky).

Existuje jenom konkrétní Pepa Novák, který je shodou okolností zrovna Čech, a to, jak se tento Pepa oblíká nebo kolik váží, nemá absolutně žádnou spojitost s tím, jak vypadá řekněme Franta Vocásek, další konkrétní člověk na druhém konci republiky, který je shodou okolností též Čech. To, že zmiňuješ zrovna Francouze coby ideál krásných mužů, považuji za otravně přežvykovanou fámu, která se traduje minimálně tak dlouho, jako historky o tom, jak jsou Španělé a Italové skvělí v posteli (četl jsem články o tom, že to dávno není pravda), Němci pro změnu perverzní prasata, apod. Kolik takových lidí by člověk musel potkat, aby se to dalo považovat za statisticky reprezentativní vzorek, a kolik jsi jich potkala ty sama? Jen v Česku je něco kolem 5 milionu mužů, v Praze jich žije kolem půl mega, v použitelném věku pro tebe jich může být kolem, já nevím, 50 tisíc? No a teď o nich prohlaš, že jsou jsou méně atraktivní a hůře oblékaní než Francouzi, vždyť to přece nejde. Já chápu, že se pohybuješ mezi mladými lidmi z mezinárodního prostředí (a cizinci obecně měli odjakživa příchuť něčeho dráždivého, tajemného a vzrušujícího, viz třeba koprodukční romantické drama Jeana-Jacquese Annauda "Milenec" z r. 1992, které  pojednává o milostném vztahu mezi patnáctiletou francouzskou školačkou a bohatým mladým Číňanem - to je přece něco jako univerzální romantická fantazie každé ženy) a v komunitě studentů z celého světa, a určité srovnání máš, ale právě proto bych spíš čekal, že budeš ještě lépe než já mít přehled, kolik se v metropoli vyskytuje atraktivních Čechů. Já si prostě myslím, že svět je nezměrná studnice faktů, ze které si každý loví přesně ty, které se mu hodí do krámu, aby jimi podpořil nějakou teorii, které se rozhodl z nějakého iracionálního důvodu věřit - a z toho třeba žijí ty národní stereotypy (které mě tak iritují). Vždycky najdeš sto lidí, kteří je budou do puntíku splňovat, ale stejně je možné přivést ti sto jiných lidí, kteří budou zcela jiní.

Pointa - podle mě by se měl posuzovat vzhled každého člověka individuálně. S národností souvisí jen zcela minimálně. (I když jasně, nejsem blbej, samozřejmě že je v oblékání například Čechů hromada jednotících věcí - to, co mají Češi na sobě, je ovlivněné tím, co se tady vůbec dá koupit, jaká je kupní síla obyvatel, jaké módní značky zrovna lijí nejvíc peněz do inzertních kampaní, stejně jako tady asi fungují vzory různých celebrit jako Mareš, Mádl, Dejdar, Korn a hromada dalších, a taky tu máš hromadu fashion blogů, které píší muži, a eshop Zoot, který do toho poslední dobou strašně šlape, a další trendsettery, kteří ovlivňují to, co si Češi každý den berou na sebe, ale prostě to podle mě neznamená, že by se všichni Češi oblékali stejně (stejně nevkusně), a za sebe budu vždy hlasitě protestovat proti tomu, že typický Francouz = galantní světák v šále, baretu a tmavém roláku, zatímco typický Čech = pupkatý buran s ledvinkou a fuseklemi v sandálích.

Ještě k té plešatosti - ty vážně věříš tomu, že jsou Češi víc plešatí než jiné národy? Já jenom vím, že na plešatost téměř netrpí Asiati, u kterých je to nějak dané geneticky (dokonce jsem jednou i četl, že Japonci v porovnání s Čechy nesmrdí potem (ačkoli nepoužívají deodorant), protože nejedí tolik masa jako Češi, takže jejich odlišná strava ovlivňuje jejich tělesný pach), ale jinak si myslím, že plešatost je úděl většiny mužů lhostejno na tom, z jaké země pocházejí (a dokonce i některých žen, jak víme :D).

4 Standa Standa | Web | 29. března 2016 v 15:26 | Reagovat

Eště k tomu makeupu - připomnělo mi to ten vtip, proč se ženy malují a voní - no protože jsou ošklivý a smrdí :D  :D  :D

5 Standa Standa | Web | 29. března 2016 v 16:00 | Reagovat

Jo a ještě mě zaujalo to, jak píšeš, že "zahraniční studenti mají často českou přítelkyni, ale naopak je to fakt vzácný". Podle tebe je to dokladem toho, že jsou čeští muži hnusní, a proto s nima ty cizinky nechcou chodit. No ale co když je to trochu jinak - co když ten odpor je naopak z druhé strany - co když čeští muži prostě s cizinkama obecně nechtějí chodit? (zatímco Češky s cizincema chodí bez problémů). A teď je jedno, jestli za tím je xenofobie, jazyková bariéra, nebo něco jako evoluční nastavení, kdy ženy byly z minulosti zvyklé, že je často unesli do jiného kmene, a museli se sžívat s cizím prostředím (to se dává i jako vysvětlení, proč se ženy lépe učí cizí jazyky než muži).

6 Standa Standa | Web | 29. března 2016 v 16:04 | Reagovat

[5]: Oops, nevim, proč mě to v předchozím komentáři odhlásilo (proto tam nemám můj pěkný avatar, fňuk :D).

Ještě mě napadá - když ty zahraniční studentky nechodí s českýma klukama, tak s kým? :D Zase s jinejma cizincema, nebo jsou snad všechny single?

7 Standa Standa | Web | 29. března 2016 v 16:33 | Reagovat

Eště jednu poznámku k tý mý teorii, že čeští muži (a možná muži obecně) neradi chodí s cizinkama. Už jsem zde uváděl film Milenec o francouzské školačce, která se zamiluje do Číňana (na Blog.cz je mimochodem blog české dívky, která chodí s Vietnamcem; neznám ale žádný blog Čecha, který by chodil s Vietnamkou), a vzpomněl jsem si na film Láska nebeská, ve kterém je postava smolařského prodavače sendvičů, který nemá s dívkami ve Velké Británii štěstí, a odjíždí proto do Wisconsinu, kde najednou u žen - coby cizinec - slaví zázračné úspěchy. To by zase tu mou teorii potvrzovalo - že cizinci jsou pro ženy obecně atraktivnější než příslušníci vlastního národa - a že obráceně to naopak nefunguje (tedy že Češi dávají přednost českým holkám a cizinky je nezajímají).

8 Standa Standa | Web | 29. března 2016 v 16:38 | Reagovat

(eště sem si vzpomněl na blog Češky, která se provdala za Japonce do Japonska - další střípeček potvrzující mou novou teorii, která mě u tvého článku napadla :D).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama